Zánět žlučníku se označuje latinským lékařským termínem – cholecystitis. Zánět žlučníku je poměrně nebezpečným onemocněním. Infekce totiž postupně narušuje a poškozuje stěny žlučníku. Navíc, tak jako u jakékoliv jiné infekce, se může zánět rozšířit do jiných částí těla. Přímé a rychlejší ohrožení na životě přichází v případě, když důsledkem infekce a poškození stěn dojde k perforaci žlučníku do dutiny břišní.
Zánět žlučníku může vzniknout výskytem žlučových kamenů, písku nebo bahna. Výskytem tohoto nepřirozeného obsahu dochází k neustálému dráždění stěny žlučníku a tím pádem se zvyšuje náchylnost ke vzniku zánětu.
Další alternativou jsou mikroorganismy. Ty se do žlučníku dostávají dvěma způsoby. Tím prvním je prostřednictvím tepny, kdy se krví dostanou mikroorganismy do žlučníku. Druhou cestou jsou vývody do tenkého střeva. Nejčastěji se můžeme setkat s mikroorganismy jako E.Coli, salmonela, tyfus a různé další streptokokové infekce.
Příznaky zánětu žlučníku
Mezi hlavní a nejdůležitější příznaky patří prudká a náhlá bolest v pravém podžebří. Bolest se může šířit do zad až pod pravou lopatku. Bolesti můžou zasahovat také do okolí pravého podžebří. Zánět je často provázen zvýšenou teplotou, která většinou nepřesáhne 38 stupňů Celsia. Téměř polovina postižených trpí zvracením. Jako u každé jiné infekce, pokud není léčena, tak také infekce žlučníku se rozvíjí a šíří dál. Důsledkem je nárůst teploty, zimnice a celková únava a malátnost.
Léčba zánětu žlučníku
U problémů se žlučníkem jsou dvě možné cesty léčby. Buď konzervativní nebo operace. Vždy záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, kterou léčbu zvolí. V případě konzervativní léčby se jedná o zákaz příjmu potravy (nastupuje umělá výživa), léky tlumící stahy žlučníku a ledové obklady. V mírnějších případech se jedná o přísnou žlučníkovou dietu. Antibiotika proti infekci nejsou obvykle podávána, jelikož by mohly zakrýt různé příznaky a vývoj onemocnění. To ovšem neplatí u operace, kdy se antibiotika obvykle podávají. Cílem je co nejrychleji zlepšit stav postiženého do té míry, aby mohla operace úspěšně proběhnout. Operační zákrok odstraní celý žlučník. Nejčastěji se používá laparoskopie, která je šetrnější a zanechá pouze tři malé centimetrové jizvy na břiše. V některých případech je nutný klasický chirurgický řez, který prodlužuje rekonvalescenci a pacient má velkou jizvu.
Komplikace zánětu žlučníku
Téměř deset procent komplikací je provázeno protržením stěny žlučníku a vylitím jeho obsahu. Obsah žlučníku se tak může vyskytnout v břišní dutině. Zánět se může šířit i bez perforace. V obou případech hrozí zánět pobřišnice. Další možností je vylití obsahu do dvanáctníku nebo žaludku. V takovém případě je možné nalézt kameny ve zvratkách pacienta.
Další články z rubriky
- Žlučníková kolika, nebo-li žlučníkový záchvat: Příznaky
- Zánět žlučníku: Příznaky a léčba
- Žlučníkové kameny bez operace: jak je rozpustit
- Bolest žlučníku: Příznaky
- Žlučníkové kameny: příznaky, léčba
- Podrážděný žlučník: příznaky, léčba
- Ucpané žlučovody
- Rakovina žlučníku
- Žlučové kameny a jak je odstranit
- Další články z rubriky 'Onemocnění žlučníku' »