Slinivka břišní je sice poměrně malým orgánem, ale co se týče zdraví, sehrává v životě člověka důležitou roli. Slinivka je velmi zajímavým orgánem. Překvapivé na ní je třeba i to, že i když má v názvu břišní, tak se v břiše se nenachází, a přestože byste díky názvu slinivka čekali, že tvoří sliny, tak tvoří toho sice hodně, ale sliny rozhodně nikoliv.

Slinivka břišní se nachází za břišní dutinou, přesně mezi žaludkem a velkými břišními cévami. I když se tedy slinivka v dutině břišní nenachází, bolest s ní spojená se projevuje hlavně bolestí břicha.

Jaká je role slinivky?

Slinivka produkuje trávicí šťávy, které se podílí na zpracování pozřených potravin. Vedle šťáv je slinivka významným producentem důležitých hormonů. Nejvýznamnějším z nich je inzulín, jehož nedostatečná produkce je velmi známou chorobou – cukrovkou. To, že je slinivka pro zdravý průběh života důležitá, není žádná novinka, ale faktem také je, že byť jsme v jednadvacátém století, o jejím skutečném významu a vlivu na organismus toho odborníci stále ještě mnoho neví.

Akutní zánět slinivky břišní

Když dojde k akutnímu zánětu slinivky, vzniká velmi závažný a velmi bolestivý problém, který může skončit smrtí nemocného anebo také může způsobit dlouhodobé zdravotní komplikace, které mohou vyústit i v trvalé následky.

Příčina vzniku zánětu

Příčina vzniku zánětu slinivky může být různá a ne vždy může být důvod odhalen. Mezi nejčastější příčiny vzniku však patří: žlučové kameny, alkohol, poranění slinivky, vysoká hladina tuků v krvi, velmi vysoká hladina vápníku v krvi, hyperparatyreózy, užívání některých léků (kortikoidy, estrogeny, diuretika, antibiotika, cytostatika apod.), nedostatek hořčíku, škrkavka, příušnice, žaludeční vředy, vyšetření zvané ERCP.
Za chronickým zánětem slinivky břišní je hlavně dlouhodobý příjem alkoholu, špatné stravování, genetika, dlouhodobě zvýšený cholesterol v krvi, cukrovka, nadbytek vápníku, autoiunitní onemocnění nebo také i cystická fibróza.

Projevy zánětu slinivky břišní

Zánět slinivky břišní ponejvíce postihuje muže mezi třicátým až padesátým rokem, věková hranice se snižuje. Z 50% je viníkem alkohol, z 30% pak onemocnění žlučových cest a ve 20% pak nekrotizující zánět slinivky. Zánět slinivky vás překvapí silnou bolestí nad pupkem, přičemž bolest vystřeluje do levého boku a zad. Se zánětem i bolestí velmi úzce souvisí objevení nevolnosti, zvracení, teploty a zrychlený pulz. U této nemoci je bolest obzvláště ochromující, protože přijde bez varování za plného zdraví. Velmi často se jedná o trest za dietní prohřešky – tučné maso, kachna, smažený řízek, přehánění s alkoholem. Typické pro ataku je i zblednutí, snížení krevního tlaku, zrychlení srdeční činnosti i dýchání, zástava močení, poruchy vědomí, v těžkém stavu se objevuje i šokový stav, který může nakonec vyústit i v selhání krevního oběhu a smrti. Ano, u zánětu slinivky břišní může jít kolikrát i o minuty.

A proto pozor!

U slinivky se doopravdy nevyplatí na nic čekat! Jde o velmi vážné onemocnění ohrožující na životě! Nutno říct, že nerizikovější je vůbec první týden od vzniku potíží, protože většina úmrtí spojená se zánětem slinivky, byla zaznamenána právě do jednoho týdne od začátku projevů nemoci. Nepodceňujte proto varovné signály, jako třeba bolest v nadbřišku, zejména po větší konzumaci alkoholu anebo po tučném a smaženém jídle. Zapamatujte si také, že při bolestech břicha je přísně zakázáno konzumace (veškerá) jídla a tekutin.

Rizika zánětu slinivky

Velmi nebezpečná je nekrotizující forma zánětu slinivky při níž dochází k odumírání buněk slinivky a hrozí zde i k průniku baktérií do poškozené slinivky, kdy pak hrozí vznik nebezpečné infekce. Nemocnému pak jde o život.
U dlouhodobého onemocnění slinivky hrozí komplikace, které souvisí se vznikem cukrovky, hubnutím a stává se i velkým rizikem pro vznik rakoviny slinivky.

Diagnostika

Vedle objektivní a subjektivní anamnézy lékař odebere krev a proběhne také i ultrazvuk břicha a CT. Jestliže za zánět slinivky může kamínek v žlučových cestách, může vám pomoci i ERCP vyšetření.

Léčba

Základním kamenem léčby jsou léky proti bolesti. Výživa je podávána žilně, hadičkou přímo do střeva. V nejhorší fázi pak na scénu přichází chirurgové, kteří pak provedou operaci slinivky, kdy se snaží odstranit odumřelou část. Bohužel úmrtnost u vážné pankreatitidy je vysoká. V některých případech může pomoci i ERCP.

Prevence vzniku zánětu slinivky

Základem prevence je vyvarování se toho, co zánět vyvolalo. Důležitá také je vhodná životospráva a vyvarování se alkoholu. Přitom nebezpečnější pro slinivku jsou alkoholové exces než pravidelné popíjení.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *