Základním „lékem“ je v případě žlučníkových problémů dodržování žlučníkové diety. Všechny ostatní léky slouží obvykle k utlumení následných problémů a bolesti. Je potřeba počítat s tím, že pokud budete z jakéhokoliv důvodu léky potřebovat dlouhodobě, tak vám lékař doporučí laparoskopické odstranění žlučníku.
Léky na předpis na žlučníkové obtíže
Opravdu účinné léky, které vás buď zcela zbaví nebo utlumí bolesti, obdržíte pouze na základě vyšetření lékařem a následným předepsáním receptu. Doporučujeme vám seznámit lékaře se všemi vašimi zdravotními obtížemi a léky, které užíváte. Níže uvedené léky, ostatně jako všechny léky, mají některé vedlejší účinky. Současně je není možné kombinovat s některými jinými léky. Proto byste neměli podceňovat informace, které lékaři sdělíte.
Algifen
Algifen je lék, který obdržíte pouze na lékařský předpis. Používá se proti bolesti v krajině břišní. Je tedy přímo předurčen na problémy se žlučníkem. Nejčastěji se můžete setkat s kapkami. Další často předepisovanou alternativou jsou čípky a také tablety. U lékaře ho můžete dostat injekčně, zejména v případě prudké žlučníkové koliky. Výrobcem je česká Zentiva.
Buscopan
Dalším lékem na koliky a bolesti je Buscopan. Také tento lék je pouze na lékařský předpis. Působí spasmolyticky na hladkou svalovinu. Zde se setkáte hlavně s tabletami nebo injekční formou. Držitelem licence je firma Boehringer Ingelheim (PTY) ltd..
Antibiotika
Antibiotika můžete dostat (ale také nemusíte, viz článek Zánět žlučníku) v souvislosti se zánětem žlučníku. Antibiotických léků je velké množství. Navíc je jejich aplikace závislá na zjištěném zdroji infekce.
Volně prodejné léky
Léky, které si můžete koupit v lékárně bez předpisu, jsou pouze podpůrné. Proto příliš nespoléhejte na to, že vaše problémy zcela vyřeší. To ovšem neznamená, že je jejich podpůrný účinek zanedbatelný. Samozřejmě musíte vyzkoušet, který je pro vás vhodný. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Také volně prodejné léky mají určité kontraindikace, proto byste neměli podcenit přečtení příbalového letáku. Níže uvádíme některé z těchto léků.
Rowachol
Pomáhá u biliárních kolik, u cholecystitis a cholelithiázy. Pomáhá rozpouštět žlučové kameny a snižuje cholesterol ve žluči. Vyrábí ROWA Pharmaceutical.
Isochol
Pomáhá při spasmě žlučníku a odchodu konkrementů. Rozhodně není vhodný při akutním zánětu žlučníku nebo obstrukci (ucpání) žlučovodů. Výrobcem je Zentiva.
Cholagol
Pomáhá při cholelithiáze, cholecystitidě a u pooperačních stavů žlučníku s projevy dyspepsie. Není vhodný u zánětů jater a žlučníku. Vyrábí TEVA Czech Industries.
Léků je samozřejmě mnohem více. Záleží jen na vás a vašem lékaři, pro který se rozhodnete. Mnohem lepší cesta je ovšem být bez problémů. Proto je základem prevence!
Další články z rubriky
- Laparoskopie žlučníku
- Léky na žlučník
- Žlučníková dieta: jídelníček, vhodné potraviny
- Cholecystektomie – odstranění žlučníku
- Žlučníková dieta: recepty
- Žluč a žlučové cesty
- Bylinky na žlučník
- Operace žlučníku a doba léčby
- Dieta po operaci žlučníku
- Metabolismus, trávení tuků (lipidů)
- Další články z rubriky 'Problémy se žlučníkem' »
Dobrý den začalo mě bolet břicho v horních místech a bolest vystřelující do zad . Byla jsem na hadici do krku , na ultrazvuku a tam mi řekli, že mám zánět v žaludku a na ultrazvuku, že mám zužený žlučník dali mi na žaludek Helicid 20 mg 2x denně už nevědí co semnou držím dietu zhubla jsem 20 kg už nevi co semnou i já sem bezradná ted mě posíla doktorka na neurologii a do gastro poradny přitom jsem tam byla na hadici do krku a řekl abych přišla za půl roku já už to nemůžu vydržet nevím co mám dělat bolesti mám po čem koliv i po sucharu prosím poradte mi prosím . Byla jsem i na rengenu zad a nic zvláštního mi nenašli. Mám pocit že všechno souvisí ze žlučníkem prosím o radu případně kontakt na nějakého specialistu děkuji Simona