ERCP je zkratka pro endoskopickou retrográdní cholangiopankreatografii. Jedná se o vyšetřovací a léčebnou metodu pro onemocnění žlučových cest a slinivky břišní. Toto vyšetření je výjimečné tím, že kombinuje fibroskopické vyšetření s rentgenem. Fibroskop je ohebná gumová roura, která se zavádí ústy až do tenkého střeva. Vyšetřovaná oblast je současně kontrolována za pomoci rentgenového záření, které zpracovává počítač a ukazuje se na monitoru. ERCP funguje již třicet let a jsou s ním velmi dobré zkušenosti a výsledky.
Kdy vás může čekat vyšetření ERCP
- podezření na ucpání žlučovodů
- podezření na zánět žlučníku
- podezření na nádor žlučníku a žlučových cest
- zánět slinivky
- nádor slinivky
- různé cysty a anomálie ve výše uvedených oblastech
Průběh vyšetření ERCP
Před vyšetřením od půlnoci nesmíte jíst, pít alkohol a ani kouřit. Nealkoholické nápoje můžete pít bez omezení. Ráno si vezmete pouze ty léky, které vám schválil lékař, jenž bude ERCP provádět. Před zavedením přístroje vám zdravotní sestra vstříkne znecitlivující spray do úst. Dále dostanete zklidňující injekci, která vás uvolní. Vyšetření by nemělo být bolestivé. Přesto vám nemusí být příjemné. Jestliže nosíte zubní protézu, je potřeba ji před vyšetřením odložit. Položíte se na levý bok a lékař vám zavede ohebnou hadici fibroskopu do hltanu. Hadici je potřeba polknout, což je obvykle nepříjemné. Jakmile se vám to povede, pocity se zlepší. Velmi pomáhá hluboké a pravidelné dýchání. Do přístroje se nesmí kousat! Fibroskop projde přes jícen a žaludek do tenkého střeva. V ten okamžik vás lékař obrátí na břicho a nastříkne vám žlučové cesty a vývod slinivky kontrastní látkou k lepšímu zobrazení. Vyšetření obvykle trvá patnáct až dvacet minut. Předběžný výsledek obdržíte ihned po výkonu. ERCP pouze nezobrazuje popsané orgány, ale lékař může například s jeho pomocí odstranit zaklíněný kámen ze žlučovodu. Po zákroku nesmíte řídit, protože jste dostali zklidňující injekci.
Komplikace ERCP
- cholecystitida – může vzniknout zanesením bakterií z duodena
- cholangoitida
- sepse
- akutní pankreatitida – vyšetření ERCP může podráždit slinivku a způsobit její zánět
Související a alternativní vyšetření
Na prvním místě je vyšetření ultrazvukem. S tím se zřejmě setkáte ještě dříve, než půjdete na ERCP. Dalšími možnostmi jsou magnetická rezonance a CT vyšetření. Vše samozřejmě záleží na posouzení lékaře.
Pokud jste měli akutní zánět slinivky, čeká vás přísná slinivková dieta, která obvykle trvá několik dlouhých měsíců, často i déle. Teprve po konzultaci s lékařem ji můžete o něco rozšířit a to pouze na jeho doporučení. Přesto je potřeba si uvědomit, že patříte do skupiny lidí, kterým hrozí opakování zánětu. Podle toho je potřeba se stravovat. Na alkohol a kouření byste měli zapomenout dlouhodobě.
Další články z rubriky
- Vysoký cholesterol
- Zánět slinivky břišní
- Zánět pobřišnice – Peritonitida
- Zdravá výživa – jídelníček na týden
- Zvýšený bilirubin v moči a krvi
- Přejídání se – chorobná žravost
- Jablečný pektin
- Kolik mám vážit aneb jak vypočítat BMI
- Co je vyšetření ERCP
- Akutní pankreatitida (zánět slinivky břišní): Příznaky, léčba
- Morbidní obezita: Příčiny, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »