Žlučníkové obtíže vyžadují speciální stravu. Nejinak tomu je i v případě, že jste byli na operaci žlučníku. Žlučník patří mezi orgány, které mají vliv na naše trávení. Proto operace žlučníku patří mezi zásahy do organismu, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Po operaci je nutné dodržovat specifická dietní opatření.
První dny po operaci
V den operace po zákroku obvykle dostáváte pouze tekutiny. Obvyklý je černý „nemocniční“ čaj. Velká část pacientů stejně nemá po anestezii žádnou chuť k jídlu a často nechce ani pít. Přesto je pití důležité. Ředí krev a pomáhá vám dostat „uspávadlo“ z organismu. Navíc dostatek tekutin je prevencí proti tolik obávané trombóze.
V závislosti na vašem zdravotním pooperačním stavu můžete druhý den dostat k jídlu vývar. Pokud ještě po anestezii zvracíte, což se občas stává, zůstáváte většinou stále na čaji. Na zvracení je potřeba dát si pozor, protože by se vám mohly potrhat stehy.
Další den již můžete dostat jogurt a lehkou tekutou stravu. Například bramborová nebo krupicová kaše může být vhodnou variantou.
Stejně se budete stravovat i tehdy, pokud jste absolvovali takzvanou jednodenní chirurgii. Tedy vám během jednoho dne odstranili žlučník a večer vás pustili domů. Rozhodně platí, že byste se ve všech ohledech primárně měli řídit radami lékaře.
Následující dny
Zhruba od čtvrtého dne po operaci můžete svůj jídelníček začít mírně a dietně rozšiřovat. Samozřejmě platí, že jste stále v rekonvalescenci a podle toho musíte jíst, pít a pohybovat se. Zhruba deset dnů po operaci půjdete na odstranění stehů. To bývá pro mnoho pacientů zlomovým obdobím. Ovšem i zde záleží na vašem ošetřujícím lékaři. Někteří pacienti se dozvědí, že mají ještě minimálně měsíc dodržovat žlučníkovou dietu a následně mají začít jíst všechno, co tělo i chuť žádá. Jiný pacient u dalšího lékaře může slyšet, že po odstranění stehů může začít konzumovat cokoliv bez jakýchkoliv dalších prodlev. Je tedy pouze na vás a vašem lékaři, kterou cestou se vydáte. Může se vám to zdát zvláštní, ale sami poznáte, že je v tomto směru odlišný přístup lékař od lékaře.
Někdy se dokonce dozvíte, že byste měli dodržovat žlučníkovou dietu celý život. V některých případech se jedná o opatrný přístup lékaře. Jindy jde o nezbytnou nutnost. Nutné je to zejména tehdy, pokud i nadále trpíte nějakými obtížemi, nebo máte nemocná játra, žaludek nebo slinivku. V takovém případě vám může být doporučena jiná dieta, v závislosti na vašem onemocnění nebo postiženém orgánu.
Upozorňujeme, že zde uvedené rady nejsou směrodatné. Vždy je nutné vše konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem a řídit se jeho radami. Redakce ezlucnik.cz nenese za zde uvedené rady a názory žádnou odpovědnost. Nejedná se o lékařské doporučení!
Další články z rubriky
- Laparoskopie žlučníku
- Léky na žlučník
- Žlučníková dieta: jídelníček, vhodné potraviny
- Cholecystektomie – odstranění žlučníku
- Žlučníková dieta: recepty
- Žluč a žlučové cesty
- Bylinky na žlučník
- Operace žlučníku a doba léčby
- Dieta po operaci žlučníku
- Metabolismus, trávení tuků (lipidů)
- Další články z rubriky 'Problémy se žlučníkem' »