Správná tělesná váha hraje důležitou roli v lidském zdraví. Málokdo si uvědomuje, že přestože se domnívá, že je jeho počet kilogramů v pořádku, nemusí tomu tak být. Ke zjištění správné váhy existuje několik přístupů. Nejznámějším způsobem výpočtu tělesné hmotnosti je takzvaný BMI Index. Ten ovšem neslouží k informaci o procentu podkožního tuku. BMI vynalezl belgický vědec Adolphe Quetelet v letech 1830 až 1850.
Pomocí BMI, nebo-li Body Mass Indexu, můžete poměrně jednoduchým způsobem zjistit, do jaké skupiny váhy patříte. K výpočtu se používá snadný vzorec, který pracuje s aktuální váhou a výškou člověka. Index je definován jako individuální váha člověka, která se dělí výškou. Využívanou jednotkou jsou kg / metr krychlový.
Ukázka vzorce výpočtu BMI Indexu
BMI = 90 / 1,852= 26,30
Aktuální váha člověka se vydělí výškou na druhou. Výsledkem je Body Mass Index, podle kterého se zařadíte do určité skupiny, která konkretizuje úroveň vaší tělesné hmotnosti.
Kateorie BMI
- Značná podvýživa – BMI menší než 16,5
- Podvýživa – 16,5 až 18,5
- Normální váha – 18,5 až 25
- Nadváha – 25 až 30
- Obezita 1. třídy – 30 až 35
- Obezita 2. třídy – 35 až 40
- Obezita 3. třídy – nad 40
Je logické, že jakákoliv nadváha a zejména obezita zvyšuje riziko různých zdravotních onemocnění. Ovšem pokud vám vyjde podvýživa, tak tu také není radno podceňovat. Jsou známé případy, kdy i v dnešní době v západoevropských zemích skončila dlouhodobá podvýživa smrtí jedince.
Nevýhody BMI
Určitou nevýhodou výpočtu BMI je skutečnost, že vzorec neumí vyhodnotit individualitu každého jedince. Je totiž značný rozdíl, zda je výsledný BMI Index ovlivněn vysokým procentem podkožního tuku nebo svalovou hmotou. Významné je také to, zda se jedná o dítě, ženu nebo muže. Dalším faktorem je věk dospělého jedince, protože by se mělo rozlišovat, zda se jedná o mladý, střední nebo pokročilý věk. Přes všechny tyto výhrady je výpočet BMI stále hojně využívaný a rozhodně platí, že vám může dát základní informaci o vaší tělesné váze.
Nejčastější nemoci způsobené nadváhou a obezitou
- rakovina
- cukrovka
- vysoký krevní tlak
- nemoci srdce
- opotřebení kloubů
- žlučníkové obtíže
Nadváha patří mezi přední důvody předčasného úmrtí. Je proto nutné si váhu hlídat, zdravě se stravovat a pravidelně cvičit. Platí přímá úměra, že čím větší obezitou trpíte, tím víc váš organismus ocení každý kilogram, který zhubnete. Zhubnout je nejlepší přirozenou cestou. Tedy změnou jídelníčku a zvýšenou aktivitou. Vše naplánovat můžete také s výživovým poradcem. Pokud se vám hubnutí nebude dařit, jsou k tomu nejčastěji následující důvody. Buď něco děláte špatně a málo nebo trpíte onemocněním, které snížení váhy komplikuje. V takovém případě navštivte lékaře. Ke snížení tělesné váhy můžete využít také chirurgický zákrok.
Další články z rubriky
- Vysoký cholesterol
- Zánět slinivky břišní
- Zánět pobřišnice – Peritonitida
- Zdravá výživa – jídelníček na týden
- Zvýšený bilirubin v moči a krvi
- Přejídání se – chorobná žravost
- Jablečný pektin
- Kolik mám vážit aneb jak vypočítat BMI
- Co je vyšetření ERCP
- Akutní pankreatitida (zánět slinivky břišní): Příznaky, léčba
- Morbidní obezita: Příčiny, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »