Laparoskopie patří mezi nejšetrnější operační metody současnosti. Nastupuje v případě, kdy není možná konzervativní léčba, která u žlučníkových problémů zahrnuje zejména různá dietní opatření. Současná medicína však laparoskopii doporučuje v podstatě vždy, když se zjistí, že má pacient potíže se žlučníkem. Někdy je tedy laparoskopie nutná, jindy jde spíše o prevenci, protože zkušenosti říkají, že žlučníkové obtíže se postupně zhoršují.
Co je to laparoskopie
Jedná se o moderní chirurgickou metodu, která výrazným způsobem snižuje rizika operace a zátěž pacienta. Zrovna tak zkracuje dobu rekonvalescence a její výhodou je i kosmetický efekt. Po laparoskopii žlučníku zůstávají pacientovi obvykle tři až čtyři malé ranky, každá o velikosti jeden až dva centimetry. Opominout nelze ani nižší bolestivost po zákroku a menší riziko infekcí.
Při laparoskopické operaci se vstupuje do břišní dutiny pomocí několika malých řezů optikou, za pomoci speciálních nástrojů. Operace je prováděna během celkové anestezie pacienta a její délka obvykle nepřesáhne jednu hodinu. V případě, že nastanou komplikace nebo operatér zjistí srůsty, případně jiný závažný zdravotní problém, se může laparoskopie změnit na klasický chirurgický řez břicha. Zda to bude i váš případ vám předem nikdo nemůže zaručit.
Co předchází laparoskopické operaci
Pokud jste byli indikováni k laparoskopické operaci, čekají vás klasická předoperační ošetření. Připravte se na laboratorní vyšetření krve a moče. Dále budete muset mít vyšetření srdce, tedy EKG. Pokud máte delší termín operace, je možné, že budete muset znovu na ultrazvuk žlučníku a okolních orgánů. Před operací byste měli být v dobré kondici. Jestliže budete jakkoliv nastydnutí nebo se objeví jiné zdravotní problémy, neprodleně o tom informujte svého lékaře. V opačném případě byste mohli ohrozit sami sebe!
Co a jak po zákroku
Můžete se setkat s dvěma přístupy, Buď absolvujete tzv. jednodenní chirurgii, tedy ráno jdete na zákrok a večer jdete domů. Nebo v nemocnici zůstanete dva až čtyři dny. Nezávisle na tom v den po operaci dostáváte pouze tekutiny (čaj) a večer, nejdéle druhý den ráno, vstáváte a chodíte. Další dny již postupně přecházíte na žlučníkovou dietu. V horizontu jednoho měsíce byste měli jíst bez omezení. Ve všem postupujte podle pokynů lékaře. Zhruba týden po operaci půjdete znovu do nemocnice na kontrolu a odstranění stehů. V některých případech váš čeká za měsíc ještě jedna kontrola.
U laparoskopie žlučníku se říká, že nejhorší z celého zákroku je stav po anestezii, kterou hodně lidí špatně snáší. Proto není příliš důvodů se obávat. Přesto se čas od času vyskytnou komplikace, jako u každé jiné operace. Jedná se ale o výrazně menší procento, než u klasické operace.
Další články z rubriky
- Laparoskopie žlučníku
- Léky na žlučník
- Žlučníková dieta: jídelníček, vhodné potraviny
- Cholecystektomie – odstranění žlučníku
- Žlučníková dieta: recepty
- Žluč a žlučové cesty
- Bylinky na žlučník
- Operace žlučníku a doba léčby
- Dieta po operaci žlučníku
- Metabolismus, trávení tuků (lipidů)
- Další články z rubriky 'Problémy se žlučníkem' »