Chorobné přejídání můžeme směle zařadit mezi nemoci. Často se setkáme s názvy jako je žravost nebo hyperfagie. Důvodů, proč přejídání vzniká, je vícero. Mezi nejčastější patří chybné stravovací návyky, vliv prostředí a kulturní zvyklosti. Dalším zásadním problémem je, že přejídání obvykle obsahuje nezdravé potraviny, které mají velmi špatný vliv na lidský organismus a výrazným způsobem zvyšují ukládání tuků. Málokdo se „přežírá“ například zeleninou nebo špaldovými vločkami.
Ovšem ne vždy stojí za přejídáním výše uvedené. Existují choroby, které přejídání podporují. Nejčastěji se jedná o vrozené onemocnění, které skrze genové mutace zvyšují příjem potravy a tím pádem narůstá riziko obezity. Obezita je ostatně daní za přejídání. K vrozeným nemocem řadíme například Prader-Williho syndrom, Morgagniho– Morellův-Stewartův-Biedlův syndrom nebo Frölichův syndrom apod.. Další nemocí, nevrozenou, je Bulimia nervosa.
Bulimia nervosa
Bulimia nervosa je relativně časté onemocnění, na rozdíl od výše uvedených chorob. Jde o specifickou poruchu příjmu potravy. Postižení trpí záchvaty přejídání. Obvykle se tomu snaží čelit tím, že potravu následně vyzvrací nebo požívají léky vyvolávající průjem. Nejčastěji bývají postižené děti v pubertálním věku. Hlavně dívky. Jedná se o psychický problém, tedy ho řeší psychoterapeut. Bohužel, postižení se k problému nepřiznají a tak je složité nemoc vůbec objevit.
Co také může vyvolat přejídání
Přejídání nemusí vyvolat pouze nemoc nebo výše uvedené kulturně – návykové problémy. Existují i další spouštěče přejídání.
Jedná se o:
- časté redukční diety a hladovění s následnou touhou se přejídat
- citové strádání
- deprese
- stres
- nespokojenost se životem
- jiné psychické obtíže
Všechny tyto body můžou vést k tomu, že si postižený kompenzuje různé druhy strádání nadměrnou konzumací jídla.
Jak přejídání řešit
Pokud se jedná o onemocnění, tak je nutné se obrátit na lékaře. Také v případě psychické nerovnováhy, která vede k přejídání, stojí za zvážení návštěva psychologa. Klíčem k řešení je totiž nastolení duševní rovnováhy, která by měla vést ke standardnímu jídelníčku.
Pokud se přejídáte pouze proto, že vám jídlo takzvaně chutná nebo že vaši blízcí konzumují podobné haldy jídla, je nejvyšší čas to zastavit. U podobných vlivů je nejdůležitější vlastní vůle a odhodlání. Pokud si s tím nebudete vědět rady, navštivte odborníka. Může se jednat nejenom o psychologa, ale například výživového poradce. Ten vám vysvětlí důležitost zdravého jídelníčku, jeho skladbu a dodá vám odvahu váš potravinový styl změnit. Příklad zdravého jídelníčku na týden najdete také na našem webu ezlucnik.cz.
Další články z rubriky
- Vysoký cholesterol
- Zánět slinivky břišní
- Zánět pobřišnice – Peritonitida
- Zdravá výživa – jídelníček na týden
- Zvýšený bilirubin v moči a krvi
- Přejídání se – chorobná žravost
- Jablečný pektin
- Kolik mám vážit aneb jak vypočítat BMI
- Co je vyšetření ERCP
- Akutní pankreatitida (zánět slinivky břišní): Příznaky, léčba
- Morbidní obezita: Příčiny, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »